Uzupełniając zaległości z początku semestru, miło wspominamy warsztat z mgr Weroniką Labandt, która w dniu 24 listopada 2021r. przybliżyła nam tajniki pracy z osobami chorymi na chorobę Alzheimera oraz możliwości wsparcia ich bliskich. Było to pierwsze spotkanie koła w nowym roku akademickim. Dowiedzieliśmy się jak dokładnie wygląda opieka nad pacjentem oraz na czym konkretnie polega wsparcie rodziny chorych, dzięki czemu mieliśmy możliwość poszerzenia naszej wiedzy o doświadczenia praktyczne z pracy Pani Weroniki.
Psychodeliki – a co to? Historia badań nad odmiennymi stanami świadomości
W dniu 17.03.2022r. odbył się wykład mgr Pawła Mechlińskiego , absolwenta naszego Instytutu Psychologii oraz członka SIN-u (Społecznej Inicjatywy Narkopolityki).
Całość wystąpienia skupiała się przede wszystkim na substancjach psychodelicznych, a więc tych, które przez swój potencjał terapeutyczny zaczynają w istotny sposób kształtować nowy paradygmat w psychiatrii i psychoterapii XXI wieku.
Substancje biologiczne – rośliny, grzyby, czy też wydzieliny zwierząt wywołujące wizje.
Znane ludziom od około 20 tysięcy lat, a dopiero od początku XX wieku dostrzegane w zachodniej kulturze. W międzyczasie stające się coraz bardziej zgłębianym obszarem badań …
Jak zmieniało się ich postrzeganie? Co już jest znane, a czego jeszcze nie wiemy?
Na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź.
W trakcie wykładu zgłębiliśmy historię farmakologicznego wpływania na świadomość od prehistorii, przez pionierskie prace badawcze na ten temat, po współczesne, gwałtowne poszerzenie tego pola badań.
Po wykładzie wywiązała się żywa dyskusja dotycząca między innymi bezpieczeństwa stosowania takich substancji, jak również kwestii legalizacyjnych. Poruszone były także tematy dotyczące rzetelności badań i możliwych przyszłych ich kierunków.