Konferencja MIŁOŚĆ I SEKSUALNOŚĆ – 20.02.2013

 
plakatmilsoc

Konferencja „Miłość i seksualność“ została zorganizowana przez Koło Nauk Psychologicznych ANIMA oraz Koło Naukowe Seksuologii EQUALITY. Konferencja odbyła się dnia 20.02 (środa) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Na konferencji zostały  poruszone tematy miłości i seksualności we współczesnej cywilizacji.Zastanawialiśmy się nad stylem i jakością życia par oraz rodzin patrząc ze strony kultury i społeczeństwa. Dotykając zagadnienia seksualności człowieka, dowiedzieliśmy się, jak zmienił się sposób jej pojmowania i jakie miejsce zajmuje we współczesnym świecie. Poruszyliśmy także ważne kwestie tolerancji oraz mniejszości seksualnych. Ponadto, omówiliśmy tematykę związaną z różnego rodzaju zaburzeniami, gdyż jest to nieodłączna sfera współczesnego życia społecznego.

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów wybitnych profesorów polskiej psychologii takich, jak prof. Mariola Bidzan, prof. Zbigniew Izdebski, dr Aleksandra Lewandowska-Walter, dr Paulina Pawlicka, dr Wojciech Glac, dr Magdalena Błażek, dr Katarzyna Bojarska, a także lekarz Agata Leśnicka. Uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w warsztatach.

WARSZTATY, które odbyły się podczas konferencji:

1. „MonoPol(i)? Zmieniające się normy zachowań seksualnych"

Opis warsztatu:
To co rozumiemy pod pojęciem seksualności zmieniało się na przestrzeni wieków i społeczeństw. Tytuł warsztatu nawiązuje do monogamii i poliamorii, pojęć którymi zajmiemy się na warsztacie. Zastanowimy się nad kulturowym uwikłaniem seksualności i tym w jaki sposób ulegamy społeczno-kulturowym wzorcom. Zastanowimy się jakie są warunki konieczne dla tworzenia i utrzymywania satysfakcjonujących relacji seksualnych. Czym jest "rozwiązłość"? Kim są "puszczalscy z zasadami"? Porozmawiamy o zmieniającymi się wzorcach zachowań seksualnych oraz normach, które wyznaczają tradycyjne i alternatywne wzorce związków.

Osoba prowadząca:
Katarzyna Dułak – psycholożka, seksuolożka oraz trenerka specjalizująca się w tematyce antydyskryminacyjnej, płci i seksualności. Od 2008 roku pracuje w Poradni Zdrowia Psychoseksualnego BezTabu, gdzie zajmuje się poradnictwem psychologiczno-seksuologicznym. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Queer Studies, pracowni wrażliwości genderowej na Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego, doktorantka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Aktywna uczestniczka wielu krajowych oraz międzynarodowych szkoleń i konferencji z zakresu płci, seksualności, tematyki queer i LGBT (Niemcy, Hiszpania, Słowacja, Włochy, Wielka Brytania).

 

2. „W klatce płci“

„Rodząc się jesteśmy nadzy, jednakże już nasze pierwsze ubranie ma zazwyczaj różowy bądź niebieski kolor…"

Opis warsztatu: Czy zauważyłeś/zauważyłaś jak przedstawiane są kobiety i mężczyźni w reklamach i mediach? Prawdziwi mężczyźni nie płaczą a kobiety są wrażliwe i opiekuńcze? Kobieta jest kiepskim kierowcą? Dziewczynki nie mogą biegać po drzewach? Chłopcy powinni bawić się samochodzikami i klockami? Wszyscy mężczyźni uwielbiają piłkę nożną? Co Ci mówi zjawisko szklanego sufitu czy szklanych schodów? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi podczas naszego warsztatu. Kultura i społeczeństwo bez naszej wiedzy nadają nam mnóstwo cech i predyspozycji. Przyjrzymy się im podczas naszych zajęć, wiele z nich „odczarujemy”. W czasie warsztatów odkryjemy pojęcie gender i to, co ze sobą niesie. Temat jest ważny, bo dotyczy każdego/każdej z nas!

Osoby prowadzące:
Magdalena Dietrich: studentka V roku psychologii, terapeutka uzależnień w procesie certyfikacji. Prowadzi różnorodne warsztaty skierowane zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Wykorzystuje aktywne metody pracy z grupą, w szczególności dramę. Trenerka antydyskryminacyjna i równościowa z pasją pogłębiająca swoją wiedzę w tym obszarze.
Karolina Piątkiewicz- pedagożka ze specjalnością resocjalizacji, instruktorka sztuk plastycznych, trenerka antydyskryminacji, edukatorka seksualna. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Związana z problematyką bezdomności, wykluczenia społecznego i zagrożenia wykluczeniem.
3. „Perspektywa (NIE)heteronormatywna – warsztat wrażliwości genderowej (antydyksryminacyjny)“

Opis warsztatu: Warsztat wrażliwości Genderowej skierowany jest do osób pragnących zagłębić się w tematykę nieheteronormatywności, tj. społeczności osób LGBTQ (Lesbijki Geje osoby Biseksualne osoby Transpłciowe Queer). Zajęcia będą miały formę warsztatową z elementami wykładu. Podczas części warsztatowej osoby uczestniczące będą miały okazję wejść w perspektywę osoby nieheteronormatywnej, na części wykładowej osoby
uczestniczące otrzymają szansę usystematyzowania podstawowych pojęć związanych z tematyką gender.

Osoba prowadząca: Bartosz Karcz – ukończył psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) oraz psychologię kliniczną w Podyplomowym Studium Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Pracuje w Poradni dla Rodzin Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry na Dolnym Mieście w Gdańsku oraz w SWPS w Sopocie. Prowadzi zajęcia warsztatowe dla młodzieży licealnej m.in. z tematyki seksualności. Od 2010 roku pracuje w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób LGBT.

 

4. „Porozmawiajmy o szacunku w związku…”

„Miłość jest kombinacją podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno uczucie, nie ma o co robić szumu. Jeśli dwa, może to nie jest mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest niepotrzebna – trafiłeś do nieba za życia. „ William Wharton

Opis warsztatu: Porozmawiajmy o szacunku… Podczas warsztatu zapraszam do twórczej dyskusji o szacunku w związku – o tym jak go wykorzystać na drodze wspólnego poszukiwania rozwiązań, najlepszych dla danego związku. Czy szacunek może posłużyć jako spoiwo do budowania wartościowych relacji międzyludzkich? Osoba prowadząca: Agnieszka Rohde, ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim na specjalności psychologia kliniczna człowieka dorosłego. W aktualnej prywatnej praktyce psychologicznej, koncentruje się na prowadzeniu krótkoterminowych skoncentrowanych na rozwiązaniu (terapia BSFT, której dewizą jest szybkie działanie prowadzące do rozwiązania konkretnego problemu) terapii indywidualnych, terapii związków partnerskich oraz rodzin.

 

5. "Seksualność, dotyk, granice ciała"

Opis warsztatu: Celem warsztatu jest pokazanie niewerbalnych narzędzi do pracy z tematem granic ciała i seksualności oraz uświadomienie związków ciała z psyche i emocjami. Porozmawiamy też na temat lęków społecznych przed "złym dotykiem" ale tez wielkich oporów przed dotykiem "dobrym".

Osoba prowadząca:
Edyta Bonk – psycholog, certyfikowany terapeuta tańcem, instruktor improwizacji ruchowej i symboliki ciała, nauczyciel akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation

سایت بازی انفجار سایت بازی انفجار املاک دریاچه چیتگر